Trauminis įvykis gali sukelti šoką, nerimastingumą, dezorientaciją, liūdesį, negebėjimą priimti svarbios informacijos, pyktį ar sąstingį ir tokie pojūčiai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų.
Sekanti yra simptomų stadija, kuri gali trukti nuo dviejų iki keturių savaičių. Šios stadijos metu prasideda nusikalstamos veikos sukeltos intensyvios stresinės reakcijos, tokios kaip gili neviltis, depresija, bejėgiškumas ir beviltiškumas ateičiai. Kai kurios aukos patiria kaltės jausmą arba, atvirkščiai, smurtinius ir (ar) kaltinimų protrūkius visų, kurie galėjo būti atsakingi už nusikalstamą veiką, atžvilgiu.
Paskutinė stadija – atsigavimas. Kai kurie asmenys šios stadijos metu pajunta pagerėjimą po trauminio įvykio sukeltų reakcijų. Nepaisant to, gali užtrukti, kol asmuo galės pilnai suvokti išgyventą trauminį įvykį, kuris ir toliau gali turėti reikšmingą poveikį tiek nusikalstamos veikos aukai, tiek aplinkiniams.
Potrauminio streso sindromas (PTSS)
Pasak Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO), Potrauminio streso sutrikimas yra apibūdinamas kaip atsakas į trauminį įvykį ar situaciją (trumpalaikę ar ilgalaikę), kurios metu kyla rimta grėsmė asmens (ar jo artimojo) gyvybei ar sveikatai.
Dažniausiai pasitaikantys PTSS simptomai yra pakartotiniai trauminio įvykio prisiminimai, su trauminiu įvykiu susijusių vietų ar įvykį primenančių užuominų vengimas, besitęsianti dirglumo būsena. Taip pat dažnas nuolatinis baimės jausmas bei psichosomatiniai skausmai.
Daugiau informacijos apie PTSS galite rasti Lietuvos traumų psichologijos asociacijos tinklaraštyje.