Kai teisėsaugos institucija gauna pranešimą apie padarytą nusikalstamą veiką, ji turi pradėti ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminio tyrimo metu siekiama išsiaiškinti, ar nusikaltimas buvo padarytas, kas jį padarė, surinkti kaltininko kaltės įrodymus. Ikiteisminį tyrimą dažniausiai atlieka policija, bet kiekvienam ikiteisminiam tyrimui vadovauja prokuroras. Prokuroras gali nuspręsti pats atlikti visą ikiteisminį tyrimą ar jo dalį. Todėl visa tai, kas toliau pasakojama apie ikiteisminio tyrimo pareigūno funkcijas, beveik taip pat tinka prokuroro funkcijoms ikiteisminiame tyrime apibūdinti tais atvejais, kai prokuroras pats nusprendžia tokias funkcijas atlikti.
Ikiteisminis tyrimas pradedamas oficialiu ikiteisminio tyrimo pareigūno sprendimu pradėti tyrimą. Jei nuo nusikalstamos veikos nukentėjęs asmuo ikiteisminio tyrimo įstaigai pateikia oficialų skundą, pranešimą ar pareiškimą apie padarytą nusikalstamą veiką, ikiteisminio tyrimo įstaiga turi informuoti į ją besikreipiantį asmenį raštu tiek tuo atveju, kai priimamas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą, tiek tuo atveju, kai nusprendžiama ikiteisminio tyrimo nepradėti. Vieną iš šių sprendimų ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo priimti ne vėliau kaip per 10 dienų nuo tada, kai gavo skundą, pranešimą ar pareiškimą apie nusikalstamą veiką.
Jei nukentėjusio nuo nusikalstamos veikos asmens netenkina ikiteisminio tyrimo pareigūno priimtas sprendimas, jis turi teisę jį skųsti prokurorui. Jei prokuroras nepakeičia ikiteisminio tyrimo įstaigos priimto sprendimo, jį galima apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad apeliacijų pateikimo terminas yra gana trumpas – abiem atvejais – 7 dienos. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad asmuo, kuris kreipėsi dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo, turi teisę susipažinti su duomenimis, kuriais buvo grindžiamas sprendimas nepradėti ikiteisminio tyrimo.
Ikiteisminiam tyrimui prasidėjus, nukentėję nuo nusikalstamų veikų asmenys įprastai gauna oficialų rašytinį šaukimą apklausai. Tačiau baudžiamojo proceso kodeksas leidžia vietoj rašytinių dokumentų naudoti telefono skambučius ar elektroninius laiškus, ir tai yra gana įprasta praktikoje. Į apklausą šaukiamas asmuo privalo atvykti į ikiteisminio tyrimo pareigūno nurodytą vietą nurodytu laiku. Įstatymai pripažįsta, kad gali būti išskirtinių aplinkybių, pateisinančių šaukiamo asmens neatvykimą. Tačiau šios aplinkybės turi būti tikrai išimtinės.
Apklausą atliekantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas pradėdamas apklausą pirmiausiai paaiškina apklausiamam asmeniui jo teises ir pareigas ir paprašo pasirašyti dokumentą, kad jo teisės buvo išaiškintos. Be to, ikiteisminio tyrimo pareigūnas užpildo formą, kad byloje nukentėjęs nuo nusikalstamos veikos asmuo pripažįstamas nuketėjusiuoju. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad visos nukentėjusiojo teisės įgyjamos nuo momento, kai nusprendžiama asmenį pripažinti nukentėjusiuoju.
Kartu verta atsižvelgti ir į tai, kad, nors užpildytoje formoje bus nurodyta, kokią žalą nukentėjusysis patyrė dėl nusikalstamos veikos, kaltininkas žalą atlyginti turi tik tuo atveju, jei nukentėjusysis pateikia dar vieną dokumentą – civilinį ieškinį baudžiamojoje byloje. Kita vertus, įstatymai nereikalauja pateikti civilinio ieškinio jau per pirmą apklausą. Galima netgi palaukti iki ikiteisminio tyrimo pabaigos ir tada pateikti civilinį ieškinį. Vis dėlto, nukentėję nuo smurtinio nusikaltimo asmenys, ketinantys kreiptis dėl valstybės mokamų kompensacijų smurtinių nusikaltimų aukoms, turėtų paskubėti. Kreiptis dėl kompensacijos avansu galima tik per 10 dienų nuo smurtinio nusikaltimo padarymo. Be to, kreipiantis dėl kompensacijos turi būti pateiktas ikiteisminio tyrimo pareigūno sprendimas pripažinti asmeniui civilinio ieškovo statusą. Natūralu, kad prieš tai reikia būti pateikus civilinį ieškinį
Seksualinių nusikalstamų veikų bylose, smurto artimoje aplinkoje bylose, kai kurių kitų nusikalstamų veikų bylose nukentėjusysis gali prašyti, kad apklausą atliktų tos pačios lyties ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar pareigūnė. Tačiau ikiteisminio tyrimo pareigūnas neprivalo įvykdyti tokio prašymo. Tuo tarpu tais atvejais, kai apklausą atlieka prokuroras, ši taisyklė išvis nėra taikoma.
Toliau, atlikdamas apklausą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas paprašo, kad nukentėjusysis savais žodžiais papasakotų apie visas tiriamos bylos aplinkybes. Ikiteisminio tyrimo pareigūnui leidžiama pateikti nukentėjusiajam klausimų apie bylos aplinkybes tik po to, kai nukentėjusysis baigia pasakoti ką nori pasakyti apie bylą. Tačiau tai nereiškia, kad nukentėjusysis yra įpareigotas pirmiausia kalbėti, o vėliau būti klausinėjamas. Galima paprašyti apklausos vykdančio pareigūno, kad jis klausimus užduotų iš karto. Apklausos metu ikiteisminio tyrimo pareigūnas surašo nukentėjusiojo atsakymus ir po to paprašo, kad jis pasirašytų apklausos protokolą.
Dažnai, ypač – smurtinių nusikalstamų veikų bylose, ikiteisminio tyrimo pareigūnas apklausos metu nusprendžia apžiūrėti nukentėjusiojo kūną, kad nustatytų, ar ant jo yra nusikaltimo požymių. Taip pat jis ar ji gali paprašyti nukentėjusiojo duoti seilių, kraujo ar kokių kitų mėginių (pavyzdžius lyginamajam tyrimui), jei baudžiamajame procese reikėtų patikrinti, ar nukentėjusysis nėra palikęs ar palikusi pėdsakų įvykio vietoje arba ant daiktų. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jeigu nukentėjusiojo reikalaujama nusirengti atliekant kūno apžiūrą, ikiteisminio tyrimo pareigūnas turi būti tos pačios lyties kaip ir nukentėjusysis. Jeigu ikiteisminio tyrimo pareigūnas nėra tos pačios lyties, jis arba ji turi pakviesti kitos lyties kolegą arba daktarą apžiūros atlikimui arba mėginių paėmimui. Kai kuriais atvejais, ypač seksualinio smurto atvejais, gali prireikti nuodugnios medicininės apžiūros. Šiuos tyrimus atlieka Valstybinė teismo medicinos tarnyba.
Per pirmąją apklausą ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras užduoda nukentėjusiajam keletą klausimų, kad įvertintų, ar nukentėjusiajam kyla koks nors pavojus dėl to, kad jis ar ji dalyvauja baudžiamojoje byloje ir ar reikia imtis specialių priemonių nukentėjusiojo apsaugai. Pavyzdžiui, jei įtariamasis sulaikytas, nukentėjusiajam apie tai pranešama ir paklausiama, ar norima, kad būtų pranešta ir jei įtariamasis būtų paleistas iš suėmimo arba pabėgtų.
Viena iš specialių apsaugos priemonių, kurios gali būti taikomos – sprendimas, kad nukentėjusiojo apklausą atliktų ikiteisminio tyrimo teisėjas. Įprastai, jei nukentėjusiojo apklausą ikiteisminio tyrimo metu atlieka ikiteisminio tyrimo teisėjas, nukentėjusysis neprivalo būti iš naujo apklaustas teisme. Teisminio nagrinėjimo metu tiesiog perskaitomas nukentėjusiojo apklausos protokolas arba pristatomas apklausos garso arba vaizdo įrašas. Vis dėlto praktikoje gan dažnai pasitaiko, kai teisminio nagrinėjimo metu teismas nusprendžia, kad nukentėjusysis turi būti iš naujo apklaustas teisme.
Išlaidas, kurias nukentėję nuo nusikalstamų veikų asmenys patiria dėl dalyvavimo apklausoje, privalo padengti ikiteisminio tyrimo įstaiga. Tam, kad išlaidos būtų padengtos, reikia pateikti rašytinį prašymą dėl išlaidų kompensavimo, pridėti visus patvirtinamuosius dokumentus (kelionės bilietus, parkavimo kvitus ir pan.) ir paprašyti ikiteisminio tyrimo pareigūno raštu patvirtinti, kad apklausa įvyko ir kad nurodytos išlaidos buvo patirtos dėl to, kad reikėjo dalyvauti apklausoje.
Nukentėjusysis turi teisę gauti informaciją apie ikiteisminio tyrimo eigą ir teisę susipažinti su byloje surinkta medžiaga. Tačiau, norint gauti informaciją ir susipažinti su bylos medžiaga, dėl to reikia oficialiai kreiptis į prokurorą. Įstatymai nustato, kad nukentėjusiajam gali būti neleista susipažinti su bylos medžiaga, jei tai galėtų kelti pavojų tyrimo sėkmei. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad tokį sprendimą galima apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui.
Ikiteisminis tyrimas gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, priklauso nuo renkamų įrodymų kiekio ir tyrimo sudėtingumo. Ikiteisminio tyrimo pareigūnams gali prireikti tyrimo metu ne kartą kalbėtis su nukentėjusiaisiais, tad jie gali būti kviečiami ir į pakartotines apklausas. Kvietimas į pakartotinę apklausą nereiškia, kad nukentėjusysis pasakė ką nors ne taip pirmosios apklausos metu. Pakartotinės apklausos atliekamos tada, kai ikiteisminio tyrimo pareigūnai tiesiog nustato naujus faktus ir aplinkybes, kurių anksčiau nežinojo ir apie kuriuos nebuvo įmanoma apklausti nukentėjusiojo pirmos apklausos metu.